top of page

Pomiary

Pomiary_instalacji

Pomiar_napiecia


Pomiary_instalacji
1/4
SPRAWDZENIE REZYSTANCJI IZOLACJI INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ
Sprawdzenie rezystancji izolacji przewodów w instalacji elektrycznej polega na pomiarze wartości rezystancji pomiędzy przewodami każdej fazy (L1-L2, L2-L3 oraz L1-L3), pomiędzy każdą fazą a przewodem neutralnym (L1-N, L2-N, L3-N) oraz pomiędzy każdą fazą a przewodem ochronnym (L1-PE, L2-PE, L3-PE) po spełnieniu odpowiednich warunków.
Ma to na celu sprawdzenie w jakim stanie jest izolacja przewodów elektrycznych:
- czy nie występuje zwarcie
- czy izolacja nie jest gdzieś uszkodzona, nacięta, pęknięta, nawiercona, zawilgocona itd.
Izolacja kabli i przewodów elektrycznych jest wrażliwa na oddziaływanie wilgoci, zmian temperatury, materiałów budowlanych (tynki, szpachle, beton, kleje itp.) oraz podlega tzw. procesowi starzenia wraz z upływem czasu. Z tych powodów też istnieje wiele typów przewodów oraz rozróżnienie na przewody i kable, dlatego nie każdy typ przewodu można stosować w danych warunkach (np. kłaść pod tynkiem) albo w ziemii (pod ziemią powinny być układane kable, które mają dostosowaną do tego celu izolację oraz pancerz ochronny).
Sprawdzenia tego zgodnie z przepisami nie można wykonać najprostszym i tanim multimetrem z marketu, bowiem muszą zostać zachowane parametry metrologiczne takie jak:
1)maksymalny błąd pomiaru +/- 30%
2) pomiar źródłem napięciowym o zakresie od 250 do 2500 V DC
3) pomiar musi zostać wykonany wymuszonym przepływem prądu od 1,0 do 1,5 mA do czasu ustabilizowania się pomiaru
4) po wykonanym pomiarze, miernik musi rozładować wewnętrzną pojemność pomiędzy badanymi przewodami
Wynik sprawdzenia uznaje się za pozytywny, jeżeli rezystancja izolacji pomiędzy danymi przewodami jest większa od 1,0 MOhma (1 000 000 Ohmów).
Ze względu na błąd statystyczny pomiaru i zmienne warunki w sieci elektrycznej, każdy pomiar należy przeprowadzić minimum 3 razy.

Pomiary_instalacji

20190824_110157

20190823_170400

Pomiary_instalacji
1/7
bottom of page