top of page

Pomiary

Pomiary_instalacji

Pomiar_napiecia


Pomiary_instalacji
1/4
POMIAR NATĘŻENIA OŚWIETLENIA
Badanie oświetlenia polega na pomiarze natężenia oświetlenia na odpowiedniej wysokości od podłogi tzw. powierzchni roboczej lub na poziomie podłogi w zależności od wymagań normy, wyliczeniu równomierności oświetlenia oraz porównaniu wyników pomiarów i obliczeń z wymaganiami normy oświetleniowej z serii PN-EN 12464. Badanie należy wykonywać co najmniej co 5 lat (zaleca się wykonywanie pomiarów co 2 lata). Pomimo terminów badań, pomiary należy wykonać po każdej naprawie oświetlenia, wymianie instalacji oświetleniowej lub w przypadku wątpliwości spełnienia przez oświetlenie wymogów budowlanych oraz bezpieczeństwa.
Do wykonania pomiarów natężenia oświetlenia konieczny jest dostęp do rozdzielnicy w celu kontroli napięcia zasilenia oraz jego częstotliwości zmian - pomiary muszą zostać wykonane w warunkach nominalnej pracy oświetlenia. Źródła światła (żarówki, LED, lampy wysokoprężne, świetlówki itp.) muszą być wyświecone, tzn. muszą być używane/świecić przez co najmniej 1 godzinę (żarówki tradycyjne, LED, źródła inkadescencyjne) oraz przez minimum 100 godzin (lampy wysokoprężne, lampy wyładowcze (np. świetlówki)). Przed przystąpieniem do pomiarów natężenia oświetlenia, źródła światła muszą świecić przez minimum 30 minut. Głowica fotometryczna miernika musi zostać skalibrowana (ustalenie odniesienia punktu zero dla natężenia) przed pomiarem a następnie naświetlona przez minimum 5 minut oświetleniem w badanym pomieszczeniu. Po tym dopiero można wykonać właściwe pomiary.
Z uzyskanych pomiarów natężenia oświetlenia należy wyliczyć średnie natężenie oświetlenia Eśr na badanej powierzchni i porównać z minimalnym wymaganym średnim natężeniem oświetlenia E wg normy PN-EN 12464. Powinien być spełniony warunek:
Eśr≥E.
Pomiaru należy dokonywać luksomierzem w metrologicznej klasie A (zalecenia CIE - Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej), zapewniającego odpowiednią dokładność i czułość pomiaru oraz rozdzielczość.
Bardzo ważne jest aby do pomiarów używać luksomierza z sondą fotometryczną zamontowaną na długim przewodzie aby nie zasłaniać ciałem sondy podczas pomiarów.
Równomierność ẟ oświetlenia w polu zadania nie może być mniejsza niż 0,7 a w polu bezpośredniego otoczenia (oraz dla ośw. awaryjnego) nie może być mniejsza niż 0,5 i jest obliczana ze wzoru:
ẟ = Emin/Eśr,
gdzie Emin - minimalne zmierzone natężenie oświetlenia na badanej powierzchni.
Pomiarów oświetlenia sztucznego (lampy) należy wykonywać po zmroku aby wyeliminować błąd spowodowany doświetlaniem pomieszczeń naturalnym światłem zewnętrznym.
Pomiarów doświetlania pomieszczeń światłem naturalnym należy wykonywać podczas ładnej i bezchmurnej pogody, w ciągu dnia.

Pomiary_instalacji

20190824_110157

20190823_170400

Pomiary_instalacji
1/7
bottom of page