top of page

Pomiary

SPRAWDZENIE CIĄGŁOŚCI PRZEWODÓW
Sprawdzenie ciągłości przewodów w instalacji elektrycznej ma głównie na celu sprawdzenie czy przewody ochronne PE (o żółto-zielonej izolacji) w instalacji elektrycznej są galwanicznie połączone ze sobą oraz z GSU (główną szyną uziemiającą w budynku) oraz MSU (miejscową szyną uziemiającą w lokalu mieszkalnym, np. w bloku lub innej zabudowie wielorodzinnej). Ma to ogromne znaczenie, ponieważ jest to jedyny przewód, który uczestniczy w realizacji ochrony użytkownika instalacji elektrycznej (człowieka, zwierząt) przed porażeniem prądem elektrycznym. Inne zabezpieczenia instalacji elektrycznej (bezpieczniki, wyłączniki nadprądowe, ograniczniki przepięć itp.) chronią tylko instalację i przyłączone do niej urządzenia a nie człowieka. Uszkodzenie tego przewodu lub jego brak:
-uniemożliwia zadziałanie zabezpieczenia różnicowoprądowego,
- uniemożliwia odprowadzenie ładunku elektrostatycznego z urządzeń elektronicznych,
- powoduje powstanie niebezpiecznego napięcia pomiędzy metalowymi obudowami urządzeń elektrycznych w przypadku ich awarii (co po ich dotknięciu powoduje porażenie człowieka i przepływ prądu rażeniowego przez jego organizm),
Sprawdzenia tego zgodnie z przepisami nie można wykonać najprostszym i tanim multimetrem z marketu, bowiem muszą zostać zachowane parametry metrologiczne takie jak:
1)maksymalny błąd pomiaru +/- 30% na zakresie pomiarowym od 0,2 do 2,0 Ohma
2) pomiar źródłem napięciowym o zakresie od 4 do 24 V AC lub DC
3) pomiar musi zostać wykonany wymuszonym przepływem prądu 200mA przez czas minimum 10s
 
Wynik sprawdzenia uznaje się za pozytywny, jeżeli rezystancja całego badanego odcinka przewodu PE od rozdzielnicy do miejsca przyłączenia odbiornika nie przekracza:
Rpe≤UL*Zs/Uo,
gdzie:
Rpe - rezystancja przewodu PE
UL - napięcie dotykowe bezpieczne długotrwałe (50V lub 25V dla sieci o napięciu przemiennym)
Zs - impedancja odpowiedniego obwodu zwarciowego
Uo - znamionowe lub zmierzone napięcie fazowe w odniesieniu do potencjału ziemii
Ze względu na błąd statystyczny pomiaru i zmienne warunki w sieci elektrycznej, każdy pomiar (dla każdego obwodu czyli gniazda wtyczkowego, lampy, wypustu) należy przeprowadzić minimum 3 razy.
bottom of page