
Jak przygotować się do pomiarów instalacji elektrycznej
W celu prawidłowego wykonania pomiarów instalacji elektrycznej konieczne będzie:
1) Odłączenie wszystkich odbiorników elektrycznych (z gniazd sieciowych, wykręcenie żarówek i/lub odłączenie innych źródeł światła, odłączenie sprzętu AGD, pieca elektrycznego/sterownika pieca itp.) - samodzielne wykonanie tych czynności przez użytkownika instalacji elektrycznej przyspieszy pracę.
2) Na czas pomiaru rezystancji izolacji i rezystancji uziemienia konieczne będzie odłączenie zasilania w instalacji elektrycznej.
3) Przygotowanie dostępu do złącza kablowego, złącza licznikowego, rozdzielnicy.
4) Odsłonięcie/uporządkowanie miejsca dostępu do punktów pomiarowych (rozdzielnica, gniazda wtyczkowe, punkty świetlne, wypusty przewodowe (przewody zasilające wystające ze ściany).
5) Do wykonania pomiaru rezystancji uziemienia (w przypadku uziemienia fundamentowego, parafundamentowego, otokowego, pionowego) konieczna jest ładna pogoda i suchy grunt. W przypadku bloków mieszkalnych potrzebna jest zgoda zarządcy i odpowiednio wcześniejsze poinformowanie innych lokatorów (w czasie pomiaru rezystancji uziemienia nie można korzystać z instalacji elektrycznej w całym budynku).
6) Do wykonania pomiarów natężenia oświetlenia konieczny jest dostęp do rozdzielnicy w celu kontroli napięcia zasilenia oraz jego częstotliwości zmian. Źródła światła (żarówki, LED, lampy wysokoprężne, świetlówki itp.) muszą być wyświecone, tzn. muszą być używane/świecić od momentu zakupu przez co najmniej: 1 godzinę (żarówki tradycyjne, LED, źródła inkadescencyjne) oraz przez minimum 100 godzin (lampy wysokoprężne, lampy wyładowcze (np. świetlówki)). Przed przystąpieniem do pomiarów natężenia oświetlenia, źródła światła muszą świecić przez minimum 30 minut. Głowica fotometryczna miernika musi zostać skalibrowana (ustalenie odniesienia punktu zero dla natężenia) przed pomiarem a następnie naświetlona przez minimum 5 minut oświetleniem w badanym pomieszczeniu. Po tym dopiero można wykonać właściwe pomiary.
7) Do pomiarów przy użyciu reflektometru (lokalizacja uszkodzeń kabli i przewodów) dla uzyskania jak najdokładniejszych wyników niezbędna jest kalibracja przyrządu pomiarowego przy użyciu zapasowego, minimum metrowego odcinka kabla/przewodu, który pozostał po montażu u Państwa i ma być zbadany. Nie może to być odcinek krótszy niż 1 metr ze względu na strefę martwą zakresu pomiarowego większości reflektometrów TDR, które pokazują poprawną długość kabli/przewodów od 0,5m wzwyż (oczywiście właściwemu badaniu podlega przewód/kabel który uległ uszkodzeniu, zapasowy odcinek o znanej długości służy tylko celom kalibracji urządzenia). Oczywiście można skalibrować przyrząd pomiarowy wykorzystując "książkowe" wartości odpowiednich parametrów, jednak zmniejsza to dokładność pomiarów a tym samym lokalizację uszkodzenia i ustalenie rodzaju tego uszkodzenia. Ten zapasowy odcinek kabla/przewodu jest szczególnie przydatny podczas kalibracji przyrządu pomiarowego pod konkretnie użyty przewód (ze względu na użytą mieszankę chemiczną materiałów z danej daty produkcji oraz warunki środowiskowe produkcji, które mają wpływ na ostateczne właściwości fizyczne przewodnika oraz jego izolacji) ułożony u Państwa.
8) Czas pomiarów odbiorczych/okresowych instalacji elektrycznej w zależności od ilości punktów pomiarowych i wielkości mieszkania/budynku jednorodzinnego może zająć od 3 do 7 godzin (owszem, są "magicy", którzy deklarują wykonanie pomiarów w 15 minut, tylko czy robią to rzetelnie i zgodnie z zasadami metrologii, czy nie robią jednego pomiaru w jednym miejscu a potem wymyślają wyniki pomiarów dla pozostałych punktów pomiarowych... a Ty dalej nie masz pewności w jakim stanie masz instalację elektryczną i czy nic nie grozi Tobie i Twojej rodzinie.). Takie krótkie pomiary często są o wiele tańsze jednak należy samemu rozważyć, czy nie są to pieniądze "wyrzucone w błoto" za nierzetelnie wykonaną usługę.